Základní pojmy

Zde naleznete základní pojmy z oblasti darování vajíček a ivf. Pokud byste nenašli co hledáte, neváhejte nás kontaktovat na info@darovanivajicek.cz

 

AMH (Anti–Müllerian Hormone)

Vyšetření tohoto hormonu se provádí z krve a odpovídá funkční ovariální rezervě, což znamená počet zbývajících vajíček. Každá žena má jinou ovariální rezervu. Čím méně má žena vajíček, tím nižší je hodnota AMH. Na základě hodnoty AMH se rozhoduje o dávkování hormonů.

 

STD (Sexually Transmitted Diseases)

Sexuálně přenosné choroby jsou u dárkyň vyšetřovány ze zákona. Jedna se o HIV, Syfilis, Hepatitidu B a C. V případě, že budete pozitivní na jednu z těchto nemocí, nemůžete být zařazena do programu darování.

 

Trombofilní mutace

Jsou vyšetřované v rámci genetického vyšetření. Vyšetřením dokážeme zjistit, zda jste nositelkou těchto mutací, které ovlivňují srážení krve. Ne u každé mutace musí dojít k poruše srážlivosti. Je to ovlivněno více faktory. Ženy s touto mutací jsou více ohroženy tvorbou krevních sraženin v cévách (trombózou).

 

Cystická fibróza

Je dědičná choroba postihující dýchací a trávicí soustavu a je způsobena mutací genu produkujícího protein CFTR (anglicky Cystic fibrosis transmembrane conductance regulator). Všechny dárkyně jsou na cystickou fibrózu vyšetřeny.

 

Stimulace hormony

Stimulace hormony trvá 8 - 12 dní. Díky těmto hormonům může narůst v jednom cyklu více vajíček, které se odebírají jehlou vaginální cestou v celkové anestezii. Odebráno je při jednom darování v průměru 10 - 15 vajíček.

 

Aplikace hormonů

Hormony se aplikují podkožně velice tenkou jehlou do oblasti břicha podle doporučení lékaře.

 

Celková anestezie

Odběr vajíček je prováděn v celkové anestezii, a proto je celý výkon zcela bezbolestný a trvá většinou velmi krátkou dobu, cca 10 - 15 minut.

 

Krevní skupina a Rh faktor

Pro  doplnění charakteristiky dárkyň se vyšetřuje také krevní skupina a Rh faktor. Díky tomu mohou být lépe spárovány s příjemkyní vajíček.