Otázky a odpovědi

Pokud byste nenašli co hledáte, neváhejte nás kontaktovat na info@darovanivajicek.cz

Budu mít po darování dostatek vajíček, abych mohla mít vlastní děti?

Ano, samozřejmě. Odběr vajíček neovlivňuje možnost mít v budoucnu vlastní děti a ani schopnost počít je přirozenou cestou.

Kolikrát mohu darovat?

Darování vajíček je doporučeno 3krát za život, i když v některých individuálních případech lze darovat i vícekrát.

Mohu darovat během celého roku, nebo je nějaké období vhodnější?

Není žádné období, které by bylo pro darování vhodnější. Darovat je možné tedy kdykoli.

Jsou nějaká omezení pro můj režim v době před, během a po darování?

Před darováním je dobré dodržovat zdravý životní styl, vyvarovat se alkoholu a cigaretám. V době darování a 2 týdnu po odběru doporučujeme omezit fyzickou aktivitu.

Můžu před odběrem a po odběru sportovat?

V průběhu stimulace a 10 dní po odběru je nutné sport omezit. Vaječníky jsou z důvodu hormonální stimulace zvětšené a při větších pohybech může dojít k přetočení vaječníků neboli torzi, která se někdy musí řešit i operačně (laparoskopicky), aby se vrátily do původní polohy.

Co je to ovariální hyperstimulační syndrom?

Hyperstimulační syndrom (OHSS) může vzniknout jako vedlejší nežádoucí reakce na stimulaci hormony. Vaječníky jsou totiž u některých žen nadměrně vnímavé na aplikované hormony a mohou se objevit příznaky jako například zvětšení břicha, bolesti v podbřišku, nevolnost a někdy střevní potíže. Průběh stimulace je sledován lékařem, aby se včas mohla provést preventivní opatření proti rozvoji závažnějších komplikací. Na naší klinice dbáme na to, abychom takovým stavům v maximální míře předcházeli.

Kolikrát budu muset kliniku navštívit?

V průměru navštívíte naši kliniku obvykle 7krát.

  • První návštěva – vyplnění dotazníku, klinické a ultrazvukové vyšetření gynekologem, odběr krve na vyšetření pohlavně přenosných nemocí.
  • Genetické vyšetření – dvě návštěvy.
  • Kontrola před začátkem stimulací, kdy se vydají léky ke stimulaci vaječníků.
  • V průběhu stimulace jsou obvyklé dvě návštěvy.
  • Samotný odběr vajíček se provádí ráno od 7:30, odchod domů s doprovodem za 2-3 hodiny po výkonu.
Jak mám uchovávat léky?

Léky je potřeba skladovat dle instrukcí zdravotní sestřičky, která Vám také vysvětlí, jakým způsobem se mají aplikovat. Je důležité léky co nejdříve dovézt domů a uložit je do lednice. Pokud je necháte dlouho v teple, například na přímém slunci ve vozidle, dojde ke snížení jejich účinnosti nebo až k úplnému znehodnocení. Na druhou stranu je také nutné zabránit znehodnocení léků zmrznutím v ledničce, proto doporučujeme léky uložit ve dveřích lednice a ne v horní poličce nebo jinde v blízkosti mrazícího zařízení. 

Co mám dělat s injekcemi?

Použité injekce po aplikaci vložte do plastové nádoby, kterou obdržíte spolu s léky a vrátíte ji zpět na klinice.

Jak dlouho bude stimulace hormony trvat?

Stimulace vaječníků, při které si pícháte injekce s hormony, trvá obvykle 8-12 dnů.

Je samotný výkon nebo příprava na darování bolestivá?

Při stimulaci vaječníků se píchají injekce velice tenkou jehlou nebo injekčním perem. Vlastní aplikace injekcí je jednoduchá a ženy si je samy aplikují pod kůži na břiše. Odběr vajíček se provádí v krátké celkové anestezii, takže žádnou bolest ženy nevnímají, pouze po zákroku pociťují pobolívání v podbřišku podobně jako při silnější menstruaci.

Za jakou dobu mohu po jednom darování darovat znovu?

Odstup mezi darováním by měl být minimálně 3 měsíce.

Budu znát příjemkyni mých vajíček?

Ne. Darování vajíček je anonymní a podle § 10 zákona o specifických zdravotních službách 373 z roku 2011 musí zdravotnické zařízení zajistit zachování vzájemné anonymity mezi anonymním dárcem a neplodným párem.

Proč darovat na klinice GYNEM?

Klinika GYNEM patří mezi špičková pracoviště svého druhu v ČR. Lékařský tým má dlouholeté zkušenosti s léčbou neplodnosti, mezi které patří i metoda umělého oplodnění pomocí darovaných vajíček.

Jaké konkrétní náklady mi budou hrazeny?

Dárcovství je plně anonymní a bez nároku na honorář. Za darování je možné poskytnout pouze finanční kompenzaci spojenou s náklady na dopravu, ušlou mzdu, stravné atd. Obvykle se pohybuje kolem 30 tisíc korun.

Co když nebudu vhodnou dárkyní?

Pokud výsledky vyšetření odhalí malou ovariální rezervu (počet vajíček), pohlavně přenosnou nemoc nebo genetickou vadu, nebudete moci vajíčka darovat. Kvalitu vajíček a výsledky vyšetření potencionální dárkyně posuzují lékaři kliniky GYNEM a nelze se proti jejich rozhodnutí odvolat.